2014 SGK ve Bağkur Yapılandırmaları Ne Zaman Çıkacak

2014 Sosyal Güvenlik Kurumu Yeni Torba yasası,SSK Bağ-Kur erken emeklilik prim borcu Yeni SGK maddeleri düzenleme ve değişiklikleri ne zaman yürürlüğe girecek?

06 Ocak 2014 Pazartesi 13:40
2014 SGK ve Bağkur Yapılandırmaları Ne Zaman Çıkacak
11 Aralık 2013.. Sosyal Güvenlik Kurumu yasada bazı düzenlemelerle, SSK Bağ-Kur erken emeklilik prim borcu konularında değişiklikler yapıyor. Yeni SGK maddeleri nedir ne zaman yürürlüğe girecek?Yeni Torba Yasası Kapsamı nedir?

Yeni bir Torba Yasa ile Bağ – Kur (4/b) kapsamındaki 24 ay ve üzeri prim borcu, 3 aylık bir ödeme süresi tanındıktan sonra ödenmezse sigortalılık süreleriyle birlikte silinecek BU DURUMDA borçlu dönem sigortaya eklenmeyecek. 2 yıldan fazla prim borcu olan esnafın, emekliliği için kendisine yetecek süreyi borçlanması da mümkün olacak. 24 aydan daha kısa süreli prim borcu olanlar için ise taksitlendirme yapılabiliyor
Esnafın Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim borcu çığ gibi birikti. Şu an için Bağ – Kur (4/b) primlerini ödeyemedikleri için serbest meslek sahiplerinin SGK’ya 22 milyar TL civarı borcu var. SGK yönetimi geçtiğimiz günlerde bir önlem olarak prim borcu 6 bin TL ve üzerinde olan yaklaşık 1 milyon esnafa ödeme yazısı gönderdi. 6183 Sayılı Amme Alacakları Yasası kapsamında borçların ödenebileceği hatırlatıldı.

SGK esnaftan tahsil edemediği prim borçları için ayrıca yeni bir düzenlemeye gidiyor. Meclis’e henüz sevk edilen yeni bir Torba Yasa ile prim borcu olanlar için alternatif ödeme imkânları getiriliyor.

Borç gidecek ama…

Yeni yasaya göre Bağ – Kur (4/b) kapsamında prim borcu olanlardan, 24 ay ve üzeri borca sahip olanların borçları, 3 aylık ödeme süresi tanındıktan sonra, ödenmemesi durumunda sigortalılık süreleriyle birlikte silinecek. Yani borçlu oldukları dönemler sigortalı olarak artık değerlendirilmeyecek.

Ancak bu durumda olanlar, hesaplarından silinen sigortalılık sürelerini yürürlükte olan ‘borçlanma’ kuralları çerçevesinde daha sonra borçlandıkları takdirde, tekrar kazanacak. Yani sigortalılık sürelerini kaybetmeyecekler. Burada tamamen kişi tercihi esas alınacak.
Getirilecek bu yeni düzenleme, serbest meslek sahiplerinin prim borçları bakımından bir nevi ‘af’ olarak nitelendirilebilir. Çünkü bu yeni düzenlemeyle artık prime ihtiyacı kalmayanların, ödeyemedikleri prim borçlarını dert etmelerine gerek kalmayacak. Bu borçtan kurtulmuş olacaklar.
Silinecek prim borçlarının daha sonra borçlanılmasında, bugünkü borçlanma koşulları geçerli. Yani prime esas kazanç ile bunun 6.5 katı arasından, serbest meslek mensubunun kendisinin belirleyeceği prime esas kazanç tutarı üzerinden borçlanma mümkün olabilecek.

Sonra ödemek mümkün

Diğer yandan yeni düzenlemeyle beraber, 2 yıldan fazla prim borcu olan esnafın, emekliliği için kendisine yetecek kadar süreyi borçlanması da mümkün olabilecek. Yani 3 yıllık prim borcu olan bir esnaf, emekliliğine yetmesi durumunda örneğin bu borcun sadece yarısını borçlanabilecek.
24 aydan daha kısa süreli prim borcu olanlar için de halen yürürlükte olan 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Hakkında Yasa uyarınca taksitlendirme yapabilmek mümkün. Yeni düzenleme prim tahsilâtının artırılmasının yanı sıra, borçları nedeniyle sağlık yardımlarından yararlanamayan esnafa yeni bir imkân tanıyor. Borcundan kurtulan serbest meslek sahipleri için sağlıktan yararlanmanın önü böylece açılmış olacak.

Esnafa ‘SSK’ şartlarıyla emeklilik yolu gözüktü
1 Mart 2011 tarihinden önce, kişinin hem 4/a hem de 4/b yani hem SSK, hem de Bağ – Kur kapsamında sigortasının olması durumunda önceden başlayan sigorta geçerli oluyordu. Bu kural nedeniyle 4/a sigorta primi ödemiş yüz binlerce esnafın sigortası geçersiz sayılıp 4/b prim borcu oluşuyordu. Oysa şimdi 2 yılı aşan borç nedeniyle 4/b sigorta süreleri silinince geçersiz sayılan 4/a sigortası geçerli hale gelebilecek. 24 aydan fazla Bağ – Kur (4/b) sigorta sürelerinin silinmesi son 7 yıl primlerini de değiştirebileceğinden bazı sigortalılar SSK (4/a) şartlarından da emekli olma hakkını kazanabilecek.

Tercih imkânı sağlıyor

Konuyla ilgili bürokratlar, bu düzenlemenin esnaf için çok önemli olacağını, bu durumda olanların rahat bir nefes alabileceklerini ifade ediyorlar. Bugüne kadar esnafın prim borçlarına yönelik çok sayıda “yapılandırma” getirildi. Bu yapılandırmalar neticesinde, SGK’nın prim tahsilâtında ciddi artışlar ortaya çıktı.

Yeni getirilecek düzenlemeyle de, 2012 ve 2013 yılında düşen Bağ – Kur prim gelirlerinin artması bekleniyor. SGK’nın tahsilâtında en çok güçlük çektiği prim grubu 4/b yani Bağ – Kur’luların ödemek durumunda olduğu prim gelirleri.

Neredeyse her 2 yılda bir yapılan yapılandırmalarla bu prim gelirleri artırılmak isteniyor. Ancak şimdi getirilecek olan yeni düzenleme, diğer yapılandırmalardan farklı olarak, serbest meslek sahiplerine borçlarını ödeme bakımından tercih imkânı veriyor. Bu yönüyle oldukça farklı bir düzenleme olduğu söylenebilir.

‘Yapılandırmalar’ prim tahsilatını ateşliyor
Esnafın prim borçlarına yapılandırma yapılan yıllarda, 4/b prim gelirlerinde çok ciddi artışlar yaşanıyor. 2001, 2002, 2004, 2006, 2008, 2011 yıllarında gerçekleşen prim artışlarının sebebi tamamen bu yıllarda uygulamaya giren yapılandırmalar ve böylece ödeme imkânlarının esnaf açısından kolaylaştırılması. Özellikle 2006 ve 2011 yıllarında getirilen yapılandırmalarla beraber SGK’nın esnaftan topladığı primler bir önceki yıla göre iki katından daha fazla artış göstermiş.

Diğer yandan yapılandırma benzeri uygulamaların olmadığı yıllarda prim gelirlerinde neredeyse hiç artış olmadığı gibi, bir önceki yıla göre nominal anlamda düşüş bile yaşanmış. 2009 ve 2012 yıllarında bir önceki yıla göre prim gelirlerindeki düşüş oranı yüzde 47 ve 30 seviyelerine kadar ulaşmış.

Kolaylık sağlayacak

Şimdi yeni getirilen af benzeri yapılandırmayla prim gelirlerinde tekrar bir artış yaşanması bekleniyor. Son birkaç yılda SGK’nın gelir toplama bakımından başarılı olduğu söylenebilir. Bu başarıda özellikle kayıt dışıyla verilen mücadelenin önemi de oldukça fazla.
2003 yılında SGK’nın gelirleri giderlerini ancak yüzde 67.5 oranında karşılayabiliyor iken, bu oran 2012 yılında yüzde 89.2’ye ulaşmış durumda. Yeni Torba Yasayla esnafa sağlanacak kolaylığın bu oranı yüzde 95 seviyelerine çekmesi beklenmekte.
( Kaynak: milliyet.com.tr) 
banner25

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 14 yorum mevcut

  • halil karataş 2 ay önce yorumlandı

   mrb 1959 doğumluyum 1987 de sigorta girişim var toplam 300 günüm var yüzde 70 raparluyum engelliyim ben nasıl emekli olabilirim ne olur cevap yazın geri dönem borcu yatırmak diye birşeyler varmı ne olur bilgi verin bilgisi olanlar slm lar herkese.

  • suleyman kaya 3 ay önce yorumlandı

   Emeklisandina bagliyim 7 yil bagkura prim odedim simdi ise bagkuru bir aktim y de di yillik hakim nasil olacak.

  • meral ayli 3 ay önce yorumlandı

   Ssk ya 14000 borcum vardi bunun sali gunu 11000tl odeme yaptim geti kalan borcum icin 3 aracima internet ortaminda haciz koymus ve bu hacizleri kaldirmamakta israr ediyor memur mudurune ciktim memurum ne diyorsa odur diyor her bir arabam 2000 tl degerinde ne yapmam gerekiyor allah rizasi icin bilen bir yol gostersin izmirden info@egekontrol.com.tr

  • aydın Kurnaz 3 ay önce yorumlandı

   1988 yılından beri 26 yıl 7000 pirim oldu nicin emekli etmiyorsunuz

  • ömer asmakaya 3 ay önce yorumlandı

   Bagkur haffı nezaman cıkacak aciL cevap-

  • zekeriya çot 3 ay önce yorumlandı

   abim 1959 doğumlu olup 1984 yılında 169 sigortası vardır.şu anda çalışamamaktadır.geriye dönüp tüm prim borcunu ödeyip emekli olmak istiyor.böyle bir yasa çıkacak mı?

  • mert 3 ay önce yorumlandı

   yasa ne zaman çıkıyo emınım çok faydası olacak herkeze

  • mert 3 ay önce yorumlandı

   yasa ne zaman çıkıyo emınım çok faydası olacak herkeze

  • osman altun 3 ay önce yorumlandı

   1962 doğumluyum 1985 ten beri vergi mükellefiyim bağkur numaram olmadıuğından dolayı mağdur olmuş durumdayım yeni çıkacak torba yasadan geriye dönük borçlanma statüsünden yararlanacakmiyim.normal şartlarda şuanda emekli olmam gerekiyirdu yasa boşluğundan dolayi mağdur olmuş durumdayim bu mağduriyet giderilecekmi.

  • o yuvakgil @selma kurtcebe 3 ay önce yorumlandı

   BENİM MAGDURİYETİM.1991 yılında BAŞLANGIC esnaflık vergi mükellefiyim 2000 yılına kadar olan bagkur geriye dönük pırim borcumu ödeyebilmem icin bu cıkacak yasada varmı?NOT 1991 yılı ile2000 yıl arası sicil esnaf odası ve bagkur kayıtım yok bu konu hakkında benim gibi magdurlara da yasa cıkmasını yetkililere arz ediyorum saygılarımla.

  • sevda derya 3 ay önce yorumlandı

   yaşım 48 ssk girişim1984 prim eksiğim var ve iş bulup ssk yaptırmam olanaksız özel sektör de yaş sınırı var.lütfen prim affı çıksın eminim benim gibi çok vatandaş vardır.kesintiye uğrayarak bile olsa emekli aylığı bağlansın hiç bir geliri olmayan bizleri gösün devlet artık

  • selma kurtcebe 4 ay önce yorumlandı

   Eşim 1983 - 1987 yılları arası vergi mükellefiydi fakat bağkura kaydı olmamış şimdi 5750günü var 56 yaşında 25 yılı doldurmadığı icin emekli olamıyor geriye dönüş kanunu çıkarın artık emekli olsun. yaşlı diye işede giremiyor

  • ali veli 4 ay önce yorumlandı

   Hadi ya ciksin su yasa

  • Hüseyin coşkun 4 ay önce yorumlandı

   Bağkur geriye dönük borçlanma vergi açılış tarihi itibariyle olması gerekli bu bir kazanılmış haktır vergi ödeyip bağkur kaydının vergi kaydı tarihine kadar boçlanamamak bir haksızlık

  TÜM YORUMLAR
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  RECEP TAYYİP ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI OLSUN MU

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Sayfalar
  Karikatür
  • BIÇAKLA GİTSİN
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv