Emekliye Tazminat Müjdesi
 Hükümet ve sendikaların geçen yıl yaptığı toplu sözleşme  görüşmelerinde  uzlaşı sağlanamayan ve halen Başbakanlık'ta bekleyen tasarıya göre emeklilere ödenen tazminat  gösterge   rakamı  artırılacak. Böylece emekli olurken alınan tazminat da yükselecek. Yeni  düzenlemeyle 170 bin sözleşmeli personele  yiyecek  yardımı yapılacak.

Ayrıca memurların bölge sınırı esas alınarak yapılan seyyar görev tazminatı ödemelerinde il sınırı esas alınacak. Hükümet, 2.5 milyon memuru ilgilendiren 657 sayılı Memur Yasası'nda da köklü değişikliklere gidiyor. Bu çalışma  sürerken, sendikalar şark görevi için teşvik, maaşlarda ise iyileşme istedi. Hükümet ve sendikalar  arasında  geçen yıl anlaşmazlık nedeniyle karara bağlanamayan sosyal haklarla ilgili  çalışma  da tamamlandı. Memura "rotasyon" öngören yasa tasarısıyla birleştirilmesi planlanan  çalışmada , emeklilere ödenen tazminat gösterge   rakamının  artırılması öngörüldü.

GÜNDEM DE ROTASYON DA VAR

Çalışma  ve Sosyal  Güvenlik  Bakanı Faruk Çelik, memurlar yasasında köklü değişim öngören tasarı için bugün  saat  14.30'da işçi ve işveren sendikalarıyla bir  araya  geliyor. Üçlü Danışma Kurulu  toplantısında , kamuda rotasyon  çalışması , müsteşar ve genel müdürlerin görev süresi, sözleşmeli ve geçici görevli personelin kadro durumu  değerlendirilecek Toplantıda , memurlara rotasyonun nasıl yapılacağı ve kimleri kapsayacağı konusu öncelikli gündem maddesini oluşturuyor.

Çalışma  Bakanlığı'nın hazırladığı 657 sayılı Yasa'da değişiklik öngören tasarıda, öğretmen, polis, doktor gibi meslek gruplarını kapsayan zorunlu Doğu hizmeti bütün  çalışanları  kapsayacak şekilde genişletiliyor. Bundan sonra her meslek grubundan memur bu bölgede 3 yıl zorunlu hizmet yapacak. Rotasyona tepki gösteren sendikalar "Zorunlu değil teşvik edici olmalı. Rotasyon yerine maaşlarda özendiren düzenleme yapılmalı" önerisi getirdi.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL BEKLEMEDE

Sözleşmeli ve geçici personelin kadroya geçirilip geçirilmeyeceği konusu da değerlendirilecek. Belediye çalışanlarının kadroya alınması konusunun netleşmesi bekleniyor. Önceki Danışma Kurulu toplantısında Bakan Çelik, taşeron işçilere yönelik düzenlemeler konusunda sendikaların görüşlerini istemişti. Bugün sosyal tarafların konuya ilişkin görüşleri değerlendirilecek. Buna göre, taşeron işçilerin çalıştığı işlerin ihale süreleri en az 3 yıla çıkarılacak.
banner222
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik ya da ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir içeriği site’de paylaşmayın.

banner251