2014 Bağkur SGK Affı Ne Zaman Çıkacak
2014 Yılı Bağkur ve SGK gibi kurumlarıda kapsayacak büyük af yasa tasarısı Meclise gönderilmek için hazırlanıyor.Muhtemelen 2 ayda TBMM'de onaylanacak olan af için bir çok vatandaş bekliyor.

Bağkur affı ne zaman yürürlülüğe girecek? Bağkur affı primlerini ödemeyenlere ne tür şartlar getiriyor? Vergi ve prim borcu nasıl yapılandırılacak? Taksit ödeme yapılabilir mi?

Sosyal güvenlik sisteminde köklü değişikler getiren yasa Meclis"te kabul edilirken, Bağ- Kur"lunun borcuna af, emeklinin borcuna da yapılandırma geldi. Yeni yasa ile 600 bin esnaf prim borçlarının yapılandırması uygulamasından yararlanacak. Bağ-Kur"lu sigortalıların geçmişte SSK ve Emekli Sandığı"ndan kaynaklanan hizmet birleştirmelerinde ortaya çıkan basamak farkları da son bulacak.

Sigorta birleştirmesi yapanların mevcut durumu korunacak. Sigorta birleştiren, ilk tercih ettiği basamaktan devam edecek. Yasaya göre, Sosyal Güvenlik Kurumu"ndan (SGK) emekli aylığı aldığı halde, esnaf olarak yeniden işyeri açan ve ödenmesi gereken primi ödemeyenlere de yapılandırma geldi. Bu durumda olan esnaf, 3 ay içinde başvurarak prim borcunu yapılandırabilecek.
Bağ-Kur prim borcu olanlara af ve yapılandırma yaklaşık 3 milyon, Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olanlara af ve yapılandırma ise yaklaşık 4 milyon kişiyi ilgilendiriyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak zammı konusunun da bu ay karara bağlanması bekleniyor.

Milyonlarca çalışana torba toplantıdan neler çıkacak?
İntibak konusunda anlaşmaya varılırsa, konunun torba tasarıda yer alacağı ifade ediliyor. Uzun süredir konuşulan doğum teşviği paketinin de torba yasa tasarısına ekleneceği konuşuluyor. Taşeron işçilerin özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik çalışmanın da torba yasaya eklenmesi bekleniyor. Bu düzenlemelerin de yer aldığı 50 konunun, bugün masaya yatırılıp detaylarıyla konuşulacağı belirtiliyor.
Bağkur Affında Son Durum
Milyonlarca kişinin dörtgözle beklediği Torb Yasa için geri sayım başladı. Torba'dan binlerce bağ-Kur mağduru için yeni düzenlemeler de çıktı. Bağ-Kur borçlarının affı bunlardan biri. 2014 yılında Bağ-Kur borçları böyle silinecek.
Üzerinde durulan düzenlemeye göre; Bağ-Kur'a prim borcu olanlar, gecikme zamlarının yüzde 50'si silinerek 36 aya kadar taksitle borcu ödeme imkanına sahip olacak. 24 aydan çok borcu olanların isterlerse hem borçları hem de borçlu oldukları sigortalılık süreleri silinecek.
2014 yılı Bağ-Kur affı yeni düzenleme
Milyonlarca kişinin dörtgözle beklediği Torb Yasa için geri sayım başladı. Torba'dan binlerce bağ-Kur mağduru için yeni düzenlemeler de çıktı. Bağ-Kur borçlarının affı bunlardan biri. 2014 yılında Bağ-Kur borçları böyle silinecek.
Üzerinde durulan düzenlemeye göre; Bağ-Kur'a prim borcu olanlar, gecikme zamlarının yüzde 50'si silinerek 36 aya kadar taksitle borcu ödeme imkanına sahip olacak. 24 aydan çok borcu olanların isterlerse hem borçları hem de borçlu oldukları sigortalılık süreleri silinecek.

Bu durumda borçlu dönem sigortaya eklenmeyecek. 2 yıldan fazla prim borcu olan esnafın, emekliliği için kendisine yetecek süreyi borçlanması da mümkün olacak. 24 aydan daha kısa süreli prim borcu olanlar için ise taksitlendirme yapılabiliyor. Milliyet"in haberine göre, esnafın Sosyal Güvenlik Kurumu"na (SGK) prim borcu çığ gibi birikti. Şu an için Bağ – Kur (4/b) primlerini ödeyemedikleri için serbest meslek sahiplerinin SGK"ya 22 milyar TL civarı borcu var.

SGK yönetimi geçtiğimiz günlerde bir önlem olarak prim borcu 6 bin TL ve üzerinde olan yaklaşık 1 milyon esnafa ödeme yazısı gönderdi. 6183 Sayılı Amme Alacakları Yasası kapsamında borçların ödenebileceği hatırlatıldı. SGK esnaftan tahsil edemediği prim borçları için ayrıca yeni bir düzenlemeye gidiyor. Meclis"e henüz sevk edilen yeni bir Torba Yasa ile prim borcu olanlar için alternatif ödeme imkânları getiriliyor.

Yeni yasaya göre Bağ – Kur (4/b) kapsamında prim borcu olanlardan, 24 ay ve üzeri borca sahip olanların borçları, 3 aylık ödeme süresi tanındıktan sonra, ödenmemesi durumunda sigortalılık süreleriyle birlikte silinecek. Yani borçlu oldukları dönemler sigortalı olarak artık değerlendirilmeyecek.

Ancak bu durumda olanlar, hesaplarından silinen sigortalılık sürelerini yürürlükte olan "borçlanma" kuralları çerçevesinde daha sonra borçlandıkları takdirde, tekrar kazanacak. Yani sigortalılık sürelerini kaybetmeyecekler. Burada tamamen kişi tercihi esas alınacak.

Getirilecek bu yeni düzenleme, serbest meslek sahiplerinin prim borçları bakımından bir nevi "af" olarak nitelendirilebilir. Çünkü bu yeni düzenlemeyle artık prime ihtiyacı kalmayanların, ödeyemedikleri prim borçlarını dert etmelerine gerek kalmayacak. Bu borçtan kurtulmuş olacaklar.

Silinecek prim borçlarının daha sonra borçlanılmasında, bugünkü borçlanma koşulları geçerli. Yani prime esas kazanç ile bunun 6.5 katı arasından, serbest meslek mensubunun kendisinin belirleyeceği prime esas kazanç tutarı üzerinden borçlanma mümkün olabilecek.

Diğer yandan yeni düzenlemeyle beraber, 2 yıldan fazla prim borcu olan esnafın, emekliliği için kendisine yetecek kadar süreyi borçlanması da mümkün olabilecek. Yani 3 yıllık prim borcu olan bir esnaf, emekliliğine yetmesi durumunda örneğin bu borcun sadece yarısını borçlanabilecek.

24 aydan daha kısa süreli prim borcu olanlar için de halen yürürlükte olan 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Hakkında Yasa uyarınca taksitlendirme yapabilmek mümkün. Yeni düzenleme prim tahsilâtının artırılmasının yanı sıra, borçları nedeniyle sağlık yardımlarından yararlanamayan esnafa yeni bir imkân tanıyor. Borcundan kurtulan serbest meslek sahipleri için sağlıktan yararlanmanın önü böylece açılmış olacak.banner222
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik ya da ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir içeriği site’de paylaşmayın.
Misafir Avatar
Abdullatif Demircan 3 ay önce

1956 doğumluyum 1981 de vergi mükellefi oldum 1985 bağkur kaydım oldu bağkura bir prim verdim bağkur dosya küpürü elimde tarihi numarası elimde mevcuttur bir prim yatırış fişim elimde 7 sene SSK kaydım var SSK nın tüm primlerim var bağkur dosyamı akibetini sormak için bağkura müracat ettim dosyan kayıp denildi maliyede kaydım var 4 kamyon çalıştırdım tüm vergilerini maliyeye ödedim 1981 esnaf kaydım var oda elimde mevcut 1981 şoförler derneğinde kaydım var oda elimde mevcut malesef bağkurda bu elimdeki masnetlere rağmen dosyan yoktur deniliyor şimdi ise mahkemeye verdim 4 sefer mahkemelik oldum hakim çözemedi dosyan Ankara nöbetçi bilir kişiye gönderildi benim yaşıtlarımdaki aynı tarihli mükellefler 5-6 senedir emekli olmuşlar malesef mağdur durumdayım ne yapmam lazım nöbetçi bilir kişilerden istiham ederim

Misafir Avatar
Reşit yücel 1 yıl önce

Bbagkura af geldimi

Misafir Avatar
medeni salanci 1 yıl önce

af banada vurucakmı yaşım 46 kaçyaşında emekli olurum
kaç gün pirim yatırmam lazım günüm fazla yok

Misafir Avatar
Ahmet Akduman 1 yıl önce

Boran önce çıkarın su affı

Misafir Avatar
mustafa ogut 1 yıl önce

Torba yasada banada af varmi. Ben kimmiyim. ! Emekli olcuk tan. Uc yil sonra usulsuz. Emekli olmussun. Deyip e,iptal edilen. 48068,bin tl, borc cikarilan. Sanki. Cok para. Veriyormus. Gibi yetmeyen. Emekli ayligimdan. 265tl .kesilen. mustafa ogut,um karabuk.05364411345 . Saygilarim la .

Misafir Avatar
ibrahim acar 1 yıl önce

Kan parasi sgk aftan yararlanacakmi?

Misafir Avatar
rahmi gönülal 1 yıl önce

af çıktımı ne zaman çıkacak

Misafir Avatar
mustafaöztaş 1 yıl önce

bendeafbekliyorum sskya nasılbiraf kapsıyor

banner271

banner251