A Milli Takım Kader Maçına Çıkacak Gruptan Nasıl Çıkarız

Yarın akşam Eskişehir'de İzlanda ile kader maçına çıkacak olan A Milli Takımımızın gruptan çıkma şansı tamamen kendi elinde

Türkiye'nin Hırvatistan'ı, İzlanda'nın da Ukrayna'yı yenmesiyle Dünya Kupası Elemeleri I Grubu'nda işler karıştı.
Zirve mücadelesi veren 4 takımdan Hırvatistan ve İzlanda rakipleri Türkiye ve Ukrayna'ya göre 2 puan avantajına sahip.
İKİLİ AVERAJA DEĞİL GOL AVERAJINA BAKILIYOR
İkili averajın değil gol averajının esas alınacağı grupta Hırvatistan ve İzlanda nispeten kolay sayılabilecek maçları kendi sahalarında, zor maçları ise deplasmanda oynayacak.
Ukrayna ve Türkiye ise zor maçları sahalarından kolay sayılabilecek maçları ise deplasmanda oynayacak.
İKİ MAÇIMIZI DA ALIRSAK EN KÖTÜ İHTİMALLE 2. OLACAĞIZ
Türkiye, İzlanda ve Finlandiya'yı yenerse grubu 20 puanla tamamlayacak. Türkiye bu durumda İzlanda'yı geride bırakmayı garantileyecek.
Hırvatistan ve Ukrayna'nın kolay maçlarını kazandıklarını kabul edersek Hırvatistan 19, Ukrayna ise 17 puanla son haftaya girecek ve iki ekip Ukrayna'da karşı karşıya gelecek.
UKRAYNA HIRVATİSTAN'I YENERSE LİDER BİLE ÇIKABİLİRİZ
Eğer Hırvatistan kazanırsa, Hırvatlar gruptan lider çıkacak, Türkiye ise (2 maçını da kazanmış olmak kaydıyla) grupta 2. olacak.
Eğer maç berabere biterse Hırvatistan ile Türkiye (2 maçı da kazanması kaydıyla) aynı puanda grubu bitirecek ve genel gol averajına bakılacak. Şu an itibariyle Hırvatistan'ın Türkiye'den +5 daha iyi averajı bulunuyor.
Eğer maçı Ukrayna kazanırsa, Ukrayna ile Türkiye (2 maçını da kazanması kaydıyla) aynı puanda grubu bitirecek. Genel gol averajına bakılacak. Şu an itibariyle iki ekibin genel gol averajı eşit.
Gol averajı eşitliği durumunda atılan gol sayısına bakılacak. Türkiye şu anda Ukrayna'dan 1 fazla gol atmış durumda.
Görünen senaryolar arasında Türkiye için en avantajlı senaryonun Ukrayna'nın Hırvatistan'ı yenmesi ve Türkiye'nin iki maçını da kazanması halinde gerçekleşecek. Türkiye'nin Finlandiya ile deplasmanda oynayacağı maçta bol gol atması gerekebilecek.
PUAN DURUMU
1. Hırvatistan 16 (Averaj 9)
2. İzlanda 16 (Averaj 4)
3. Türkiye 14 (Averaj 4)
4. Ukrayna 14 (Averaj 4)
5. Finlandiya (Averaj 7)
6. Kosova (Averaj 1)