pendik escort

14 İlin Başkanları Rize'ye Hayran kaldı

Ekonomik, sosyal ve siyasi çok önemli kazanımlar sağlayacağına inanılan yaklaşık 450 kilometrelik otoyolun en önemli bölümünü Rize'nin İkizdere ilçesi ile Erzurum'un İspir ilçeleri arasındaki 2600 rakımlı Ovit Dağı Tüneli Projesi oluşturuyor.

14 İlin Başkanları Rize'ye Hayran kaldı

Tünel projesi bu yıl ocak ayında başladı, yıl sonuna kadar da projenin tamamlanması planlanıyor. 2011'de ihale edilmesi beklenen Ovit Dağı Tüneli tamamlandığında yaklaşık 12 kilometre uzunluyla Türkiye'nin en uzun tüneli olacak.

Rize-Mardin otoyolu güzergahı ve çevresinde 15 il bulunuyor. Yolun yapımına bir an önce başlanması ve bitirilmesi için öngörülen tarihin öne çekebilmesi amacıyla kamuoyu oluşturmak isteyen söz konusu illerin ticaret ve sanayi odası yönetim kurulu başkan ve üyeleri ilk toplantıyı Ankara'da, ikinci toplantıyı da Rize'de yaptı.

Toplantıya Rize'nin yanı sıra Erzurum, Bingöl, Muş, Bitlis, Ağrı, Iğdır, Şırnak, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Hakkari ticaret ve sanayi odaları yönetim kurulu başkanları ile üyeler katılırken, mazeretleri dolayısıyla Van ve Tunceli ticaret ve sanayi odalarından toplantıya katılım olmadı.

-''ÜLKEMİZDE BÖLÜNMÜŞLÜK YAŞAMAK İSTEMİYORUZ''-

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Ofluoğlu, toplantının ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rize-Mardin otoyol projesi fikrinin geçmişten bu yana yol güzergahındaki illerin ileri gelenlerinin hayali olduğunu söyledi.

Otoyolu güzergahı ve çevresindeki illerin ticaret ve sanayi odası yöneticilerinin yolun yapımı için görüş alışverişinde bulunmak amacıyla ilk olarak Ankara'da bir araya geldiğini, aralarındaki iletişimi artırmak amacıyla söz konusu illerde de toplantı yapmayı kararlaştırdıklarını anlattı.

Karar uyarınca ikinci toplantıyı Rize'de yaptıklarını, toplantıların diğer illerde de gerçekleştirileceğini ifade eden Ofluoğlu, yolun bölgeler ve Türkiye için ekonomik, sosyal ve siyasal önemine değindi.

İran'ın geçmiş yıllarda Doğu Karadeniz limanlarını kullanarak yaptığı transit ticaretin çeşitli nedenlerle sona erdiğini dile getiren Ofluoğlu, şunları söyledi: ''Bundan 20-25 yıl önce İran'ın bütün yükleri Doğu Karadeniz limanlarından taşınırdı. Bu transit ticaretin sona ermesinin ardından İran'ın Avrupa'dan ithal ettiği ürünlere verdiği navlun yılda 5 milyon dolar. Bu yükü buraya getirdiğimiz zaman yatırımın ne kadar gerekli olduğunu anlamakta zorluk çekmeyeceğiz. Bu, söz konusu yolun sadece ekonomik tarafı. Turizm, diğer iller ile irtibatın sağlanması, hepsinden önemlisi bölgeler arasında insanların kaynaşması söz konusu.

Biz sivil toplum örgütleri olarak ülkemizde bölünmüşlük, parçalanmışlık yaşamak istemiyoruz. El ele verdik, bu konuda son derece kararlıyız hem bu yolu yapacağız hem de bölgelerimizin gönül gönüle olmasını sağlayacağız. Bütün arkadaşlarımızın, oda başkanlarımızın gayreti bu yönde.''

-YOLA 'RİZE-MARDİN SEVGİ YOLU' ADINI KOYDULAR-

2010 yılı başında Ovit Dağı Tüneli proje ihalesinin Ulaştırma Bakanlığı tarafından anımsatan Ofluoğlu, şöyle devam etti: ''Bu somut gelişme bizim için çok önemli. Proje ilk defa devletin kayıtlarına girdi, Cumhuriyetimizin 100. yılına kadar tamamlanacak projeler arasına alındı. Rize-Mardin otoyolu sadece Rize'nin bir projesi değil, bir ülke projesidir. Ankara'da yaptığımız toplantıda ticari anlamının yanında, sosyal ve siyasi bir tarafı olduğu, bölgelerin bütünleşmesi, insanların kucaklaşması, birbirini tanıyabilmesine zemin hazırlayacağı için Rize-Mardin otoyoluna 'Rize-Mardin Sevgi Yolu' adını koyduk.''

Yol yapıldığı zaman Doğu Karadeniz'in en kısa yoldan Suriye'ye bağlanacağını anlatan Ofluoğlu, şöyle devam etti: ''Yol, oralardaki illerimizi 4-5 saat daha sahile yaklaştırmış olacak. Yani Doğu Karadeniz limanları bir yerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinin de limanları olacak. Bu Türkiye'nin ekonomik gelişimi açısından çok önemli. Türkiye'nin en önemli projelerinden biri GAP. Türkiye GAP'ta üretilenlerini bir yerlere satacak. Bunun için de en büyük pazar Rusya Federasyonu. Bu en büyük pazara yakınlık çok önemli.

Bunun yanında İran transit taşımacılığı... 20-25 yıl önce İran'ın Avrupa'dan ihracatı Doğu Karadeniz'deki limanlar üzerinden yapılırdı. İran'ın yasaklamasıyla bu sektör kayboldu. Ama şu anda İran Türkiye üzerinden ihracatı serbest bıraktı, bu da çok önemli bir gelişme. Yolumuz ne kadar kısa olur, sınırlara ne kadar kolay ulaşırsak rekabet gücümüz o kadar yükselecek. Bizim o yükleri Doğu Karadeniz limanlarından taşıma şansımız artacak.''

Ovit Dağı Tüneli ihalesinin 2011 yılında yapılmasının planlandığını dile getiren Ofluoğlu, ''Biz şimdi tabii bunun bir an evvel ihale edilip uygulama aşamasına geçmesi için gayret gösteriyoruz. Zannediyorum 2011'de bunun ihalesi yapılacak. Bütün temennimiz bu yönde. Şu anda yol üzerindeki en büyük proje Ovit Dağı Tüneli'dir. Zaten Rize'nin İkizdere ilçesinden yukarıya duble yol çalışmaları başladı. Erzurum tarafında da duble yol çalışmaları başladı. Zaten Rize-Mardin otoyolun için kısım kısım çalışmalar yapılıyor'' diye konuştu.

-RİZE-MARDİN ARASINDAKİ MESAFE KISALACAK-

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşi ise Mardin'den Rize'ye kara yoluyla 13-14 saatte geldiklerini, otoyolun yapılması halinde bu sürenin 5-6 saate kadar düşeceğini söyledi.

Yolun birkaç tünelle geçileceğini, bunun fazla bir maliyet getirmeyeceğini ifade eden Akkuş, şöyle devam etti: ''Bu yolun bittiğini, güneyden kuzeye ve tersine akacak insanları ekonomik olarak düşünün. Türk Cumhuriyetleri, Kafkasya'dan gelen tüm mallar Hatay ve Kilis'ten çıkış yapıyor. Mardin'den çıkış olduğu zaman yol 450-500 kilometre daha kısalıyor. GAP'ın bittiğini düşünün, GAP Türkiye gibi 10 ülkeyi besleyebilecek bir gıda deposu olacak. Burada yetişen ürünleri Rusya Federasyonu, Kafkaslar ve Türk Cumhuriyetlerine ihraç edeceğiz, peki bu yollarla söz konusu ihracatı nasıl yapacağız? Bu yol yapılırsa ihracatı Trabzon ve Rize limanlarından yapacağız.''

Rize-Mardin otoyolunun ekonomik, turizm ve sosyal açıdan, insanların birbiriyle kaynaşması açısından çok önemli getirisi olacağını vurgulayan Tutaşi, ''Otobanlar yaparak sadece doğu ve batıyı değil, biraz da kuzey ve güneyi birleştirmemiz lazım. Yolun bitirilmesi için konulan 2023 yılı hedefinin çok geç olduğunu düşünüyoruz, daha erkene alınmasını istiyoruz. Yolun geçeceği güzergahlardaki sanayi ve ticaret odası yöneticileri olarak bir an önce bitirilmesi için kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz'' dedi.

-''BU STRATEJİK PLANIN HAYATA GEÇİRİLMESİ ELZEM''-

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Galip Ensarioğlu da oda olarak bölgenin ve ülkenin gelişimi açısından stratejik planları yaparken Güneydoğu Anadolu ile Karadeniz arasında ciddi bir bölünmüşlük, ciddi bir engel gördüklerini söyledi.

Hem Kafkasları Orta Doğu'ya hem Türkiye'nin kuzeyi ile güneyini birbirine bağlayacak bir yola ciddi anlamda ihtiyaç olduğunu, Karadeniz ile Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin coğrafi koşullar nedeniyle hem ticari hem de sosyal ve siyasal olarak birbirine çok uzak olduğunu gördüklerini belirten Ensarioğlu, ''Bu anlamda Karadeniz otoyolunun mutlaka Şanlıurfa'ya kadar gelmesi, Suriye, Irak, İran sınırlarına kadar ulaştırılmasının, Türkiye'nin ticari altyapısının tamamlanmasıyla alakalı eksik kalmış bu stratejik planın hayata geçirilmesinin elzem olduğunu gördük'' diye konuştu.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak bunu stratejik planlarına dahil ettiklerini, daha sonra da Rize Ticaret ve Sanayi Odasının aynı şekilde düşünceleri ve faaliyetleri olduğunu öğrendiklerini anlatan Ensarioğlu, ardından söz konusu yol üzerindeki şehirlerin ticaret ve sanayi odaları ile toplantı düzenlediklerini belirti.

Ensarioğlu, şunları kaydetti: ''Birlikte bu yolun bir an önce hayata geçirilmesi amacıyla çalışma başlattık. Yolu hükümet her ne kadar 2023 stratejik planına dahil etmişse de neticede 2023'ün bu iş için çok geç olduğunu, çünkü bu yolun sadece ticari alanda değil, Türkiye'nin birliği ve bütünlüğü için de çok önemli olduğunu, bir an önce başlatılıp tamamlanmasının ülkenin ekonomisi ve siyasal yaşamı için de çok önemli olduğunu gördük ve Rize'de toplanarak bu işin startını verdik.

Yolun önemini kamuoyuna çok iyi anlatmamız ve çok ciddi şekilde baskı unsuru oluşturmamız lazım. Hükümetin de sayın başbakanın da yola verdiği önemi, bölünmüş yollar için hedeflerini biliyoruz, kalkınmak için yolun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu anlamda başbakanın da hükümetin de ilgisinin olacağını biliyoruz. Yol bu yıl mutlaka planlanmalı, önümüzdeki yıl mutlaka ihale edilmeli.''

-''BU YOL SİYASİ BÖLÜNMÜŞLÜĞÜ ORTADAN KALDIRACAK''-

Rize-Mardin otoyolunun Kafkaslarla Orta Doğu'yu birbirine bağlayacağına işaret eden Ensarioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Rize-Mardin otoyolu bir taraftan İskenderun Limanı'ndan Trabzon ve Rize limanlarına kadar bütün malların rahat dolaşımı için, oradan da Irak, İran, Suriye, Gürcistan ve Azerbaycan gibi bizim fırsatlarımız olan bölge için çok önemli pazarlara açılan bir yol olacak.

Onun dışında da ülkenin ciddi sıkıntılardan ciddi süreçten geçtiğini biliyoruz. Bu yol bu anlamda da Türkiye'nin siyasi bölünmüşlüğünü, Türkiye'nin ruh bölünmüşlüğünü ortadan kaldıracak. Bu yol aynı zamanda gönülleri birleştirecek bir sevgi yolu olacak. İnsanlarımızın en önemli sorunu diyalog eksikliği ve birbirini anlayamamaktır. Eğer birbirini daha iyi anlayabilirsek sorunlarımızın aslında hiç de önemli olmadığını, korkulacak bir durum bulunmadığını daha iyi görürüz. Bu yol turizmin geliştirilmesi, Türkiye'nin bütünlüğü için de önemli.''

-''KOMŞU ÜLKELERİ YALNIZLIĞA İTMİŞ OLURUZ''-

Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erat da yolun bir an önce faaliyete geçebilmesi için kamuoyunun desteğinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Bölgenin, Türkiye'nin kalkınması için yolun bir an önce faaliyete geçirilmesinin şart olduğunu dile getiren Erat, ''İran gibi bir ülkenin komşusuyuz. Güneyde Suriye, Irak, Kuzeyde Kafkaslar, Türk Cumhuriyetleri, Azerbaycan, Gürcistan. Bu ülkeleri bu güzergaha çekemezsek onları yalnızlığa itmiş oluruz. Onun için bu yolun çok önemli olduğunu düşünüyoruz''dedi.

ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce ise yolun ''sevgi yolu, gönül yolu'' olduğunu dile getirerek, ''Biz Karadenizliler olarak Doğu ve Güneydoğu'daki kardeşlerimizle kaynaşmak ve buluşmak istiyoruz. Güneyden istifade etmek, beraber olmak, bir olmak istiyoruz, tarihsel, kültürel buluşmayı tekrar canlandırmak istiyoruz. Akabinde de ticari buluşmayı sağlamak istiyoruz'' dedi.

ÇAYKUR'un Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya yılda 7 bin ton çay sevkıyatı olduğunu belirten Yüce, ÇAYKUR olarak mesafeyi kısaltacak, trafik açısından çok daha güvenli hale getirecek söz konusu yola ciddi ihtiyaç duyduklarının altını çizdi.

ÇAYKUR Genel Müdürü Ekrem Yüce ile ticaret ve sanayi odası başkan ve yönetim kurulu üyeleri daha sonra Rize'nin turizm merkezlerinden Ayder Yaylasını gezdi.

9.20100620191451..jpg

10.20100620191459..jpg

11.20100620191508..jpg

12.20100620191541..jpg

13.20100620192157..jpg

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner411

banner412

banner408banner409